Spółki nieruchomościowe – trzeba się uzbroić w cierpliwość
Mimo, że termin na złożenie przez spółki nieruchomościowe oraz ich udziałowców informacji o strukturach właścicielskich za 2021 rok upłynął 30 września 2022 r. i był wyjątkowo przedłużony o sześć miesięcy, podatnicy wciąż mierzą się z problemami.
Wprowadzenie regulacji dotyczących spółek nieruchomościowych miało za zadanie przede wszystkim uszczelnić system podatkowy. W sytuacji, gdy co najmniej 5 proc. praw udziałowych w spółce nieruchomościowej zostałoby zbytych przez nierezydenta podatkowego, zapłata podatku z tego tytułu powinna zostać dokonana przez samą spółkę nieruchomościową pełniącą rolę płatnika.
W związku z tym, wprowadzono dodatkowo przepisy nakazujące spółce nieruchomościowej oraz jej udziałowcom będącym podatnikami posiadającymi co najmniej 5 proc. praw udziałowych, aby po zakończonym roku składali szefowi KAS informacje o strukturze właścicielskiej w spółce nieruchomościowej. Z końcem września 2022 r., spółki nieruchomościowe i ich udziałowcy mieli okazję zmierzyć się z nowym obowiązkiem. W związku z tym, wyłoniło się wiele praktycznych problemów.
Kto ma obowiązek złożenia informacji
Przepisy nie precyzują, kogo należy traktować jako podatnika obowiązanego do złożenia informacji o posiadanych w spółce nieruchomościowej prawach udziałowych. Czy chodzi o każdy podmiot posiadający – bezpośrednio lub pośrednio – 5 proc. praw udziałowych w spółce nieruchomościowej, który w kraju swojej rezydencji podatkowej jest traktowany jako podatnik podatku dochodowego? A może chodzi tylko o tych podatników, którzy gdyby hipotetycznie zbyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta